niedziela, 20 kwietnia 2008

Opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim 1975-1989

18 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii, Aleja 3-go Maja 6 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod tytułem „Opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim 1975 – 1989”. Organizatorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej, Prezydent Miasta Ostrowiec Świętokrzyski, MCK oraz członkowie NSZZ „Solidarność” w Ostrowcu.


Opracowaniem merytorycznym zajęli się historycy: Marek Jończyk, Edyta Krężołek oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, którzy na wystawie opowiadali o planszach, wydarzeniach w tamtym okresie, o relacjach ludzi. Rozmawiali również z osobami, które terror komunistyczny poczuły na własnej skórze. Osoby te chętnie relacjonowały swoje przeżycia, wspomnienia. Nie szczędziły również przykrych chwil, jak na przykład internowanie..


Na 45 planszach zaprezentowane zostały osoby oraz wydarzenia związane z opozycją antykomunistyczną w regionie świętokrzyskim. Wystawę przygotowano przede wszystkim w oparciu o materiały archiwalne zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej, ale także dzięki pamiątkom (fotografiom, ulotkom), pochodzącym ze zbiorów prywatnych.

Wystawę będzie można zobaczyć do 6 maja. Wstęp wolny.