sobota, 27 lutego 2010

Podcasting wykładów Akademii Europejskiej prof. Dariusza Rosatiego

27 lutego 2010, w historycznym dniu dla polskiego sportu, dniu, w którym Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver (a chwilę po niej brąz zdobyły polskie panczenistki), odbyła się inauguracja Akademii Europejskiej prof. Dariusza Rosatiego. Pragnę rozpocząć cykl publikacji podcastów z wykładów znamienitych osobistości polityki i mediów. Regularnie, sobota po sobocie, będziecie mogli odsłuchiwać wykłady na moim blogu.

Postanowiłem zamieszczać nagrania tylko z wykładów. Raz dlatego, że wydałbym masę kasy na baterie (:P), dwa, że jest tam przekazywana wiedza podręcznikowa, którą możecie znaleźć w... podręczniku. A te za pewne posiadacie. Zresztą kogo, kto nie zdaje WOSu na maturze, interesuje paplanie o formach demokracji? Założę się, że chcielibyście bardziej posłuchać żartów Bieleckiego, czy anegdotek Tomasza Lisa, który również ma się (zgodnie z planem) pojawić. Choć szczerze mówiąc, radziłbym nie sugerować się bezkrytycznie co do nazwisk na tej liście, bo na pierwszym spotkaniu zaszczyciły nas swoją obecnością zupełnie inne nazwiska, niż te, które wcześniej puszczono w eter.

Akademia odbywa się w auli Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. Spotkania odbywają się, co sobotę (od 27 lutego do 17 kwietnia) i trwają od 9 30 do 13. W ramach Akademii, oprócz wykładów, odbywają się tematyczne warsztaty, które z kolei są prowadzone przez nauczycieli warszawskich liceów i profesorów najlepszych uczelni w Polsce.

Pierwszym wykładowcą na Akademii Europejskiej był Jan Krzysztof Bielecki, o którym sam prof. Dariusz Rosati mówi: "Bardzo się cieszę, że dziś, na pierwszym spotkaniu, mamy możność przedstawić Wam bardzo specjalnego gościa. Kogoś, którego życiorys polityczny i życiorys zawodowy jest bardzo ciekawy. Powiedziałbym nawet, że jest materiałem na dobry scenariusz filmowy. Człowiek, który będzie dzisiaj rozmawiał z Wami o demokracji. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, jest doktorem nauk ekonomicznych, ale jak powiedział w jednym z ostatnich wywiadów, życie niesie niespodzianki, trzeba być przygotowanym w życiu na odgrywanie różnych ról. I rzeczywiście takie role odgrywał. Jak trzeba było to był kierowcą ciężarówki, a jak trzeba było to był premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej."

Kliknij "play" i poczekaj na załadowanie się pliku. Miłego słuchania!
Temat wykładu: Demokracja. 27 lutego 2010:
Wykład Jana Krzysztofa Bieleckiego o Demokracji:


Odpowiedzi premiera Bieleckiego na pytania słuchaczy:


Zdjęcie pierwsze jest autorstwa: Adama Stępnia. Zdjęcie p. Bieleckiego (2) jest autorstwa Slawek's, opublikowane na licencji Creative Commons

piątek, 26 lutego 2010

"Prawda leży zawsze tam, gdzie leży", czyli wybieramy "Srebrne Usta"

Jeszcze tylko dwa dni zostało do zakończenia głosowania w walce o tytuł "Srebrne Usta". Kto w tym roku dołączy do znamienitego grona zwycięzców w plebiscycie radiowej Trójki?

Rok 2009 byłby rokiem straconym bez przyznania tytułu dla Srebrnoustego. Głosowanie w czternastej edycji plebiscytu radiowej Trójki odbywa się za pomocą SMS-ów i trwa jeszcze przez dwa dni. Kto w tym roku dołączy do znamienitego grona zwycięzców w plebiscycie "Srebrne Usta", do którego należą między innymi Lech Wałęsa czy Donald Tusk?

Wśród nominowanych wypowiedziach w tegorocznym plebiscycie radiowej Trójki znalazła się wypowiedź Bartosza Arłukowicza, który opowiadał o technice uduszenia poprzez przytulenie. Andrzej Czuma, były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, opowiadał z kolei o dwubiegunowym stanie depresyjno-maniakalnym. W szranki z innymi wypowiedziami stanęła rozprawa Ludwika Dorna o filozofii: "walki ezoterycznej abstrakcji z realnym życiem, realnymi ludźmi i ich realnymi prawami". Nie mniej barwny i kwiecisty jest język Mariana Filara czy Sebastiana Karpiniuka. Choć nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby ktoś zdobył tytuł "Srebrne Usta" rok po roku, to są duże szanse, że może tego dokonać pani poseł Nelly Rokita wraz ze swoim sławetnym pytaniem do Boga. Wypowiedzi tych i pozostałych kandydatów można w całości odsłuchać na stronie Polskiego Radia. Moim faworytem jest bezkonkurencyjny Sebastian Karpiniuk.

Jeżeli jakaś wypowiedź przypadała Ci szczególnie do gustu, możesz oddać na nią głos za pomocą SMS-a. Należy wówczas wysyłać wiadomość pod numer 7203, wpisując w treści nazwisko kandydata bez polskich znaków. Wśród głosujących zostaną rozlosowane trzy vouchery na wycieczki. Oficjalne wyniki poznamy 3 marca.

środa, 24 lutego 2010

O północy koniec głosowania. Dzięki za wsparcie!

Korzystając z chwili przerwy (w meczu Inter - Chelsea) i faktu, iż dzisiaj o północy kończy się głosowanie w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku pragnę wszystkim, którzy oddali na mnie głos serdecznie podziękować!

Te trzy tygodnie trwania głosowania dowiodły, że wielu ludzi wspiera mnie i dopinguje w tym, co robię. Redakcja portalu swsw.pl zamieściła w międzyczasie artykuł o mnie. Kto nie czytał - serdecznie zachęcam.

Nie liczy się to czy cokolwiek w tym konkursie osiągnę. Ważne jest, że mam wsparcie wśród znajomych i mieszkańcach mojego miasta. Jeszcze raz serdecznie za nie dziękuję.