sobota, 3 maja 2008

Tajemnice ludzkiego ciała

Nasze ciało składa się ze stu trylionów komórek, które idealnie współdziałają ze sobą. Żeby powiedzieć "cześć", trzeba aż stu mięśni – a jak ciało radzi sobie z jeszcze bardziej skomplikowanymi zadaniami, jak choćby poruszanie się? Są ludzie, którzy łamią wszelkie zasady funkcjonowania naszego ciała, są również czynności, z pozoru błahe, których wykonać nasze ciało nie potrafi.

Człowiek składa się ze stu kwadryliardów atomów. Mamy prawie sto tysięcy kilometrów tętnic, żył i naczyń włosowatych – dość, by dwa razy owinąć świat. W naszych oczach jest sto dwadzieścia milionów komórek światłoczułych. Na języku każdy z nas ma dziesięć tysięcy kubków smakowych, a w nosie – dziesięć milionów "czujników" zapachu. Na świecie jest nas ponad sześć miliardów a każdy człowiek ma inny kod DNA oraz niepowtarzalny układ linii papilarnych. Są ludzie, którzy potrafią wykonywać nadzwyczajne czynności, a jednocześnie nie mogą na przykład nucić ulubionej piosenki z zatkanym nosem.

Czego nie potrafi ludzkie ciało?

Mechanizm budujący nasze ciało jest skomplikowany i aby wszystko funkcjonowało jak należy, musi być zachowana równowaga. Jest wiele czynności, których nasze ciało nie jest w stanie wykonać. Co takiego? Ot, choćby wspomniane wcześniej nucenie piosenki z zatkanym nosem. Jeśli nie wierzysz, to spróbuj. Teraz ty jesteś obiektem badań. Nie będziesz również w stanie zataczać okręgów prawą nogą zgodnie ze wskazówkami zegara, a prawą ręką w tym samym czasie rysować w powietrzu cyfry sześć. Nie będziesz wstanie dotknąć językiem swojego łokcia, bowiem mięśnie ręki są do tej czynności za krótkie, ale jak zawsze od reguły zdarzają się wyjątki – są ludzie, którzy łamią wszelkie zasady. Czy wiesz o tym, że jest na naszym ciele miejsce, które „nie czuje bólu”? Otóż skóra znajdująca się na łokciu jest najmniej unerwionym miejscem naszego ciała i jak mocno byś ją uciskał, ból będzie do wytrzymania, a nawet prawie nie będzie wyczuwalny. Dla większości ludzi niewykonalne będzie jednoczesne dmuchanie przez nos i usta. Niewielu z nas jest w stanie polizać swój łokieć albo się połaskotać, bowiem przez wykonaniem tej czynności zostanie wysłany do mózgu impuls z informacją o planowaniu wykonania łaskotania. Jednak nawet Ci, którzy mówią, że nie mają łaskotek, nie będą w stanie wytrzymać łaskotania podniebienia, które z kolei jest jednym z najbardziej unerwionych miejsc naszego ciała. Ile jeszcze nasze ciało kryje przed nami tajemnic? To wie tylko jego stwórca.

Nadzwyczajni ludzie i ich umiejętności

Są ludzie, którzy rodzą się z nadzwyczajnymi umiejętnościami. Ich ciało potrafi przyciągać metal lub jest odporne na wysoką temperaturę. Połykają ognie, są nieludzko wygimnastykowani i potrafią wytrzymać ból spowodowany przebijaniem skóry. Potrafią zrobić coś, co zwykłemu śmiertelnikowi nawet się nie śniło. Czynności przez nich wykonywane łamią wszelkie zasady, również te przytoczone wyżej.

Jedną z tych osób jest Piotrek, 17- letni uczeń liceum, który ze swoim ciałem potrafi zrobić różne, niewykonalne dla większości ludzi, kombinacje. - Jestem bardziej "gibki", to znaczy moje niektóre ścięgna są bardziej rozciągnięte niż u innych. Mam już tak od urodzenia i wcale tego nie ćwiczę. – mówi licealista. - Mimo że jestem tak elastyczny, to nie potrafię zrobić zwykłego szpagatu, za to potrafię zakładać nogi na głowę, wykręcić rękę o 540 stopni, przekładać ręce nad i pod sobą bez puszczania oraz wiele innych.

Zresztą, zobaczcie sami:

czwartek, 1 maja 2008

Nancy Whiskey, o!

Tym razem mam dla was link do znakomitej piosenki Luke'a Kelly'ego, która podbiła me serce i gra w nim już od dłuższego czasu :) Miłego słuchania.